Az első konzultáció a fogszabályozó szakorvossal 8 éves kor körül javasolt a fennálló eltérés időbeni észlelése és a korai kezelés elkezdése céljából, így az esetek többségében elkerülhetők a későbbi foghúzások vagy akár a felnőttkori műtétek, megalapozható a jó rágófunkció és a kiváló esztétika.
Érdemes fogszabályozó szakorvoshoz fordulni, ha a gyermekükön az alábbi rendellenességek valamelyikét tapasztalják:
Ebben az időszakban használt készülékek:
Myofunkcionális trainerek
Egészen fiatal gyermekkortól adható készülék, mely megfelelő indikáció esetén kiegészítő kezelésként felnőttkorban is alkalmazható. Különféle méretei vannak korosztálynak és fogazati eltérésnek megfelelően.
Hatásmechanizmusa: A nyelv, ajak és pofa izmai által kifejtett erőt közvetíti a fogsor felé, így irányítja helyükre a fogakat. A nyelvet a helyes pozícióba tereli és segít leszokni a szájlégzésről és gyermekek esetében a cumizásról.
Kivehető fogszabályozó készülékek
A köznyelvben „éjszakai fogszabályozónak" nevezett készülékeknek számos típusuk létezik. Az adott fogazati és állcsonti rendellenességeknek megfelelően lenyomatvétel után egyénre szabva készülnek. Lehetnek egy állcsontra helyehetők, vagy mindkét állcsontot magába foglaló úgynevezett funkciós kivehető készülékek.
Beragasztott fogszabályozó készülékek, segédelemek, extraorális készülékek amennyiben szükségesek
Előfordul, hogy a fogszabályozás során egyéb segédeszközök használatával támogatjuk a kezelés sikerét.