Hasznos információk, a leggyakrabban felmerülő kérdések és válaszok.
-Mire számítsak közvetlenül a fogszabályozó készülék beragasztása után?
Az első néhány napon előfordulhat fájdalom. Ajánlott pépes ételeket választani ebben az időszakban. Ha estleg szüksége lenne fájdalomcsillapító gyógyszerre, válassza a már jól bevált fájdalomcsillapítót, természetesen az előírásnak megfelelő adagolással. Szájnyálkahártya irritáció esetén használja a viaszt melyet a beragasztott fogszabályozó készülékéhez adok, használatát pedig a készülék beragasztása után elmagyarázom.
-Beragasztott fogszabályozóval milyen ételeket nem ehetek?
A teljes kezelés során a következőre kell figyelni: nem ajánlott semmilyen szilárd ételbe beleharapni, ezeket érdemes felszeletelve fogyasztani. Kerülje a nagyon kemény falatokat, mert a rágáskor, harapáskor kialakuló nyíróerő a fogakra ragasztott bracketek leesését okozhatja.
A kezelés során kerülje a következők fogyasztását:
- Kemény gyümölcsök: mandula, mogyoró, dió, földimogyoró, stb.
- Ragadós ételek: rágógumi, karamell, nugát stb.
- Nyalókába harapni
- Beleharapni kemény szendvicsbe, almába, sárgarépába.
- Nem szabad csöves kukoricát harapva fogyasztani, vagy tollat és ceruzát rágcsálni.
Az ételt feldarabolva kell fogyasztani!
-Hogyan tisztítsam a fogaimat, ha beragasztott fogszabályozót viselek?
A beragasztott fogszabályozós kezelésnél elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia. Fokozottan figyelni kell a fogmosásra, a hagyományos vagy elektromos fogkefe mellett javasolt interdentális fogkefét is használni. Naponta minimum kétszer reggel és este
Iskolában, munkahelyen, vagy ahol nincs lehetőség minden étkezés után alapos fogkefés fogmosásra, érdemes vízzel alaposan kiöblíteni a szájat.
- Használhatok-e elektromos fogkefét?
Igen. Az elektromos fogkefe használata sokkal hatékonyabb a kézi fogkeféénél. Használata javasolt a fogszabályozás előtt, alatt és után.
- Hogyan tisztítsam a kivehető fogszabályozó készüléket?
Minden használat után, külön, egy erre a célra vásárolt lágy sörtéjű fogkefével és nem abrazív fogkrémmel. Kiegészítő tisztítás: kereskedelmi forgalomban kapható, erre a célra szánt tisztító tablettával a terméken szereplő leírás szerint.
-Mit tegyek, ha leesik egy bracket?
Jelezze és kérjen időpontot a visszaragasztásra.
-Mit tegyek, ha elcsúszik az ív?
Kisebb mértékű elcsúszást „házilag" is helyre lehet hozni. Amennyiben az ív elcsúszása zavaró, irritálja, esetleg sebet okoz a szájban, érdemes sürgősen időpontot kérni a rendelésre.
-A gyermekem fúvós hangszeren játszik. Hordhat-e beragasztott fogszabályozó készüléket?
Azoknak a gyerekeknek, akik fúvós hangszeren, például trombitán játszanak, és rögzített fogszabályozójuk van, a kezelés elején óvatosságra és türelemre van szükségük. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az akklimatizációs fázis a pácienstől függően néhány hetet vesz igénybe. Kis gyakorlással és türelemmel a gyerekek még fogszabályzóval is játszhatnak hangszeren.
-Meg kell várni minden maradó fog előtörését a kezelés elkezdéséhez?
Nem, bár sajnos ez egy általánosan elterjedt meggyőződés. Fogszabályozó kezelésre bármely életkorban szükség lehet, és általában nem mindegy, hogy vannak -e még tejfogak vagy sem. Ritkán előfordul, hogy van értelme várni a teljes fogváltásig de a legtöbb kezelést sokkal korábban el kell kezdeni.
-A bölcsességfogakat mindig el kell távolítani?
Nem, az egészséges, megfelelő elhelyezkedésű bölcsességfogak eltávolítása nem kötelező. Csak akkor kell eltávolítani ezeket, ha nincs elég hely, vagy ha a poziciójuk olyan kedvezőtlen, hogy nem tudnak megfelelően elhelyezkedni a fogívekben. Általában a bölcsességfogakat 14 éves kor előtt nem szabad eltávolítani. Tudományos kutatások szerint az elülső fogak torlódásának nincs köze a bölcsességfogak előtöréséhez.
-Mit tegyek, ha sérül vagy eltörik a kivehető fogszabályozó készülékem?
Sürgősen időpontot kell kérni a rendelésünkre és meg kell javítani a készüléket. Amennyiben még garanciális a kivehető fogszabályozó készülék, a javítás ingyen elvégezhető.
-Milyen szövődményei lehetnek a fogszabályozásnak?
A teljes kezelés alatt kiemelkedően fontos a szájhigiénia és a megfelelő fogmosás. A súlyos ínygyulladás a fogak kilazulását okozhatja. Ebben az esetben szájhigiénés tanácsadás, legvégső esetben a beragasztott fogszabályozó készülék eltávolítása a megoldás. A fogszabályozó kezelés okozhat egyes fogaknál gyökérfeszíni felszívódást, illetve átmeneti vagy végleges állkapocsízületi diszfunkciót.
- Retenció- hogyan maradnak stabilak a fogaim a kezelés után?
A fogszabályozó készülék eltávolítása után a fogak hajlamosak visszatérni az eredeti, fogszabályozást megelőző pozíciójukba. Ebből adódik, hogy az elért eredmény megtartásához kulcsfontosságú a kezelés után kiválasztott retenciós készülék. Alapesetben a retenciós készülék viselése kétszer annyi ideig javasolt, mint ameddig az aktív kezelés tartott.
Amennyiben a beragasztott retenciós drót megsérül, vagy elválik a fogtól érdemes azonnal fogszabályozó szakorvoshoz fordulni. Ha megvárjuk, hogy a fogak elmozduljanak, akkor azokat már csak beragasztott készülékkel vagy alignerrel lehet újra helyreállítani.
-A kezelésnek feltétlenül rögzített fogszabályozósnak kell lennie, vagy kivehető fogszabályozós is lehetséges?
A páciensnek rögzített vagy kivehető fogszabályozóra van-e szüksége, függ a fog- vagy állkapocs -eltérés mértékétől és az életkortól. Míg a kivehető fogszabályzókat gyakran használják kisebb eltérésekhez, az összetettebb problémákhoz rögzített fogszabályozók használata szükséges a pontos korrekciók elvégzése céljából.
-Lehetséges a fogszabályozó kezelés idősebb életkorban?
Soha nem késő egy gyönyörű mosolyhoz! Az életkor nem játszik szerepet a fogszabályozó kezelésben, még akkor sem, ha a páciens 60 évesnél idősebb. Az egészséges parodontium azonban fontos előfeltétele a kezelésnek. A kezeléshez a fogsornak gyulladás- és fogszuvasodástól menteseknek kell lennie. Ezekben az esetekben mindig konzultálok parodontológus kollégával és csak teljes egyetértésben kezdek hozzá a fogszabályozáshoz.
-Mikor vigyem először a gyermekemet fogszabályozó szakorvoshoz?
Ha gyermekorvosa, iskolai fogorvosa vagy családi fogorvosa nem hívta fel rá a figyelmet, akkor is érdemes a gyermeket legkésőbb 8 éves koráig elvinni fogszabályozó szakorvosi konzultációra. A fogszabályozó kezelések többsége 8 és 12 év között kezdődik.
-Miért fontos, hogy a rögzített fogszabályozót rendszeresen ellenőrizzék?
A rögzített fogszabályozó éjjel -nappal dolgozik. Ez azt jelenti, hogy a fogakra és állcsontokra ható erők 24 órán keresztül folyamatosan működnek. Ezek az erők maguktól nem állnak le. Ezért fontos, hogy az egész kezelést rendszeresen ellenőrizze és felügyelje a fogszabályozó szakorvos. Ha ezeket a fontos ellenőrzéseket nem hajtják végre, a kezelés felett elveszítjük a kontrollt, ami a kezelés elhúzódásához és legrosszabb esetben súlyos problémákhoz vezethet. Ha nem tud a megbeszélt időpontban megjelenni, kérjük, időben tájékoztasson minket, és azonnal egyeztessen másik időpontot.
-Miért kell bizonyos esetekben kihúzni az egészséges fogakat?
Egyes esetekben egészséges fogak eltávolítására lehet szükség, mivel nincs elég helyük az állkapocsban. Ennek genetikai oka van. Előfordulhat, hogy a gyermek a fogait az anyától, az állcsontjait pedig az apától örökölte, vagy fordítva. Ebből adódóan eltérés lehet a fogméret és az állkapocs mérete között. Ez azt jelenti, hogy az állkapcsok túl kicsik a meglévő fogakhoz képest. Akár az is előfordulhat, hogy az alsó és felső állkapocs nem megfelelően illeszkedik, így téraránytalanságról beszélünk. Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy egészséges fogakat kell eltávolítani.
-Ha korábban kezdem a kezelést hamarabb fejezem be?
A kezelés korai kezdése nem jelenti azt, hogy a kezelés hamarabb befejeződik. A cél a kezelés legoptimálisabb kezdeti időpontjának a kiválasztása ahhoz, hogy annak hossza a lehető legrövidebb legyen. Az időtartam egyebek mellett a páciens egyéni esetétől és a kezelési módszer megválasztásától függ. Az első konzultáció során meg tudjuk becsülni a kezelés várható időtartamát.
-Meglazulnak a fogak beragasztott fogszabályozós kezelés folyamán?
A rögzített fogszabályozó kezelés során a fogakat több milliméteres távolságban mozgatjuk a csonton belül. Ez a fogak enyhe meglazulásához vezet. A fogak azonban ismét megszilárdulnak új pozíciójukban, visszanyerik eredeti stabilitásukat amint a mozgás befejeződik.